fbpx

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurarım?

112dijital 29 Nisan 2020 0 Yorumlar
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurarım?
E-Ticarete nasıl başlamalı? Hangi E-Ticaret paketi seçilmeli? E-Ticaret sitesi nasıl kurulur? E-Ticarete nereden başlamalıyım? Gibi kafanızdaki tüm soruları ortadan kaldıracağız
İlk defa online ticarete adım atıyorsanız eğer A’dan Z’ye tüm planlama ve süreç yönetiminde direksiyonu bize bırakın, siz sadece kalkışa hazır olun yeter.

Sağlam atılmayan ilk adım genellikle son adım olur.

E-Ticarete İlk Adım
E-Ticaret’e ilk defa adım atacaksanız, yatırımlarınızı doğru yönetmek, yanlış kararlarla zaman kaybetmemek, temelinizi sağlam atmak, start çizgisinden patinaj çekmeden dümdüz hedefe gidecek şekilde kalkmak ve size her adımınızda yol gösterecek tecrübeli bir ekiple ilerlemek istiyorsanız sizin için vereceğimiz danışmanlık süreci 3 aşamadan oluşmaktadır.
1. Aşama: Temel Atma, 2. Aşama: Analiz ve Öğrenme, 3. Aşama: Yükseliş. Bu üç aşamanın tüm detaylarını aşağıda inceleyebilirsiniz.
Bu 3 aşamada verdiğimiz danışmanlıklar özet olarak şu şekildedir: Dijital Reklamların tamamının yönetimi (Google, Facebook, Instagram, Criteo, SEO ve daha fazlası), Yazılım Danışmanlığı (Feed, Pixel kontrolleri, Sunucu testleri, yazılımsal geliştirmelerin yönetimi, depo ve lojistik hızlandırıcı ürün seçimleri, site altyapı seçimi, muhasebe programı seçimi ve daha fazlası), Grafik Tasarım Üretimi (Banner’lar, logo, Slider’lar, kargo poşeti, kutusu, reklam görselleri, story videoları ve daha fazlası), Stratejik Planlama (Rakabet analizi, güçlü yönlerimizin tespiti, ROI planlaması, yıllık planlama, road map ve daha fazlası)
*Danışmanlığa başlamadan önce 112dijital’in içinde markanız için çalışacak uzman bir ekip kuruyoruz. Başlangıçta bu ekip genellikle 4-5 kişiden oluşur. Sizi ve bu ekibi aynı Whatsapp grubunda buluşturuyoruz ve projeniz için tüm hızlı iletişimi 7/24 bu whatsapp grubu üzerinden yürütüyoruz. Günlük rapor alıyorsunuz, aklınıza takılan herhangi bir konuyu bu grup üzerinden direk projenizde yer alan tüm uzmanlarımıza sorabiliyorsunuz.

#1. Aşama: Temel Atma

 • Varsa pazaryeri ve instagram satış performansınızı inceliyor, güçlü kategori ve ürünlerinizi analiz ediyoruz.
 • Varsa markanız inceleniyor, yoksa yeni marka bulmak için çalışmalara başlıyoruz. Domain, marka patent süreçleri için sizleri bilgilendiriyoruz.
 • E-Ticaret sitemizin altyapı seçimini yapıyoruz. Hangi paketi kullanmalıyız, hangi yazılım şirketinden ne kadara satın almalıyız, hangi özelliklerde olmalı gibi kararları sizi aydınlatarak bilgilendiriyoruz. Seçilen altyapının kurulum süreçlerini bizzat yürütüyoruz.
 • Muhasebe, Depo & Lojistik süreçleri için size en uygun yazılım, donanım, partner seçimlerini birlikte yapıyor ve entegrasyon süreçlerini yürütüyoruz.
 • Sosyal medya hesapları, reklam hesapları ve tüm dijital kanallarınızı baştan aşağı anahtar teslim kuruyoruz.
 • Dijital Reklam ve SEO iç optimizasyon araçlarını kuruyor ve işler hale getiriyoruz.
 • Strateji danışmanlarımız ile sektörü, hedef kitlelerinizi, ürün ve kategori gücünüzü, rekabet gücünüzü inceliyor ve farklılaşacağınız noktaları not almaya başlıyoruz.
 • Grafik Tasarım uzmanlarımız logo, site tasarımı, banner’lar, slider’lar, sosyal medya görselleri, fotoğraf çekimi ve benzeri alanlarında analizlerini yapıyor, acil müdahale edilmesi gereken yerler için grafik tasarım çalışmaya başlıyor.
 • Kurulan e-ticaret sitenize ürün girişi, kategori oluşturma gibi teknik eğitimlerini biz de sağlıyoruz ve pratik bilgilerle çok daha hızlı kullanımınıza yardımcı oluyoruz.
 • E-Ticaret sitenizi, reklam hesaplarınızı, sosyal medya kanallarınızı, Google reklamlarınızı, SEO ayarlarınızı ve ihtiyacınız olan her şeyi anahtar teslim şekilde tamamlıyor ve ilk reklamlarımıza başlıyoruz.

*Bu süreç sona erdiğinde yaklaşık 150 maddelik işlemler dört dörtlük tamamlanmış ve e-ticarete ilk adımınız eksiksiz tamamlanmış olacak. Doğru temeli atmış, veri kaynaklarımızı kurmuş ve binamızı inşa etmeye hazır halde olacağız.

#2. Analiz ve Öğrenme

 • Temelini attığımız tüm dijital performans kaynaklarını kullanmaya başlıyoruz. Google reklamları, Facebook reklamları, Instagram reklamları, Retargeting, Push Notification, Feed özelleştirme, Pixel data kontrolleri, SEO indexleri vb dijital silahlarımızı size ve hedef kitlenize uygun şekilde kullanmaya başlıyoruz.
 • Bu aşamada reklam giderleriniz ya eski yatırımızın kadar devam eder ya da birlikte mutabık kaldığımız düşük bir baremden başlar.
 • Bu süreç; Kitlelerin site içinde, instagram profilindeki hareketlerini gözlemlemek, tıklanma oranı, tıklama başı maliyet, sepet ortalaması, e-ticaret dönüşüm oranı gibi metrikleri bir çok farklı kitle üzerinde test etmemiz ve hala varsa eksikleri gidermemiz için yakın takip gerektiren bir süreç.
 • En iyi kitleyi, en iyi kategorimizi, en başarılı ürünlerimizi, en yüksek dönüşüm getiren reklam kaynaklarını test edip rapora dönüştürdüğümüz bu sürecin sonunda,
  Hangi kitle? Hangi ülke veya şehir? Hangi yaş aralığı? Hangi mecradan? Hangi saatlerde? Hangi görsel veya metinle? Kaçıncı seferde? Satın almaya dönüyor, hangileri dönmüyor görmüş olacağız.
 • Grafik Tasarım uzmanlarımız ile reklamlardan ve site içindeki müşteri hareketlerinden raporlarla markamızın görsel dünyası, renkleri, fontları gibi grafiksel kanunları belirlemiş oluyoruz. Bunun yanında, banner, reklam görselleri, Story’ler ve site içi tüm görsel çalışmaları eş zamanlı yapıyor ve uyguluyoruz.
 • Strateji uzmanlarımız ile dijital performans uzmanlarımızın omuz omuza çalıştığı ve her virgülü, noktayı analiz ederek ilerlediğimiz bir öğrenme süreci tamamlıyoruz.
 • Yazılım danışmanlarımız ile dijital reklam entegrasyonları, site hızı, sunucu, site, blog hızı ve işlevsellik performanslarını kontrol ediyor ve gerekli müdahaleleri yapıyoruz.

 

*Bu süreç sonra erdiğinde markanızı, kitlenizi, reklamla erişebileceğiniz potansiyeli, büyüme hızınızı, gelecek planlarınızı netleştirmiş ve Yıllık Planlama sürecine yani YÜKSELİŞ sürecine emin adımlarla ilerliyor olacağız.

#3. Aşama: Yükseliş

 • Temelimiz sağlam, öğrenme sürecini de tamamladık. E-Ticaret Yıllık Planımızı da oluşturduk. Şimdi sırada sistemli ve adım adım büyümek var.
 • Dijital kanalları en derinine kadar kullandığımız, Google, Facebook, Instagram, Criteo, Re-Targeting, Push Notification, Sms, Mailing, Yandex gibi bizim için gerekli olan, müşterilerimizin ve potansiyel müşterilerimizin kullandığı tüm dijital reklam mecralarını aktif kullandığımız,
 • Hedef kitlelerimizi belirlediğimiz ve onlara özel stratejiler geliştirdiğimiz
 • Kampanya süreçlerini kontrol ettiğimiz ve yönettiğimiz
 • Grafik Tasarım yönetimi ile; reklam, site çizimi, kargo kutusu, kargo poşeti, logo ve tüm dijital içerik görsellerimizi ürettiğimiz ve uyguladığımız,
 • Dijital iletişim ve pazarlama stratejilerimizi sürekli geliştirdiğimiz
 • İnsan kaynakları danışmanlığı ile iç ekibinizin nicel ve nitel kalibrasyonuna yardım ettiğimiz,
 • Finansal danışmanlığımızla yatırım planlarımızı belirlediğimiz,
 • Depo ve lojistik süreçlerine aktif müdahale ettiğimiz ve hızlandırıp, maliyet düşürüp optimize ettiğimiz,

Kısacası A’dan Z’ye tüm E-Ticaret süreçlerini aktif yönettiğimiz, danışmanlık yaptığımız ve birlikte omuz omuza çalışarak yükselişe geçtiğimiz bir süreçtir YÜKSELİŞ süreci.

Özetle

Tüm dijital reklamları  sizden yetki alarak komple biz yönetiyoruz, SEO çalışmalarını biz yürütüyoruz,
Ürün fotoğraf çekimleri haricindeki tüm grafik tasarım işlerini biz üretiyoruz, yazılımsal süreçlerde ve seçimlerinizde, geliştirmelerde size yol gösteriyor ve sorunları tespit edip çözüm üretiyoruz, stratejik kararlarınızda yanınızda oluyor ve tecrübemizle en doğru adımı atmanızı sağlıyoruz, ürün, kategori, kampanya yönetim süreçlerinde omuz omuza çalışıyor ve bizi başarıya götürecek her konuda yanınızda %100 desteğimizle yer alıyoruz. Kısacası; A’dan Z’ye danışmanlık veriyoruz, ihtiyacınız olan her konuda her dakika yanınızda sizinle birlikte savaşıyoruz.

Çok savaş kazandık, bir yenisini de sizinle sizin için kazanalım! 😉 Referanslarımız