fbpx
Gelişmiş Google Reklamcılığı

Google reklamcılığı, Google’a nasıl reklam verilir, Google’da üst sıralarda nasıl çıkılır, Google reklamları nasıl etkili hale getirilir, reklam verirken nelere dikkat edilmelidir, Google’a reklam vermek gerçekten gerekli midir? Dijital markaların hepsinin ortak soruları bunlardır. Peki kaçına net cevap verebiliyorsunuz? 1998 yılında kurulan Google reklamcılık tarihinin kurallarını baştan yazmaya başladı. Günümüze gelene kadar birçok metot, altyapı, model değişimine uğrayan Google reklamları bugün 6 farklı şekilde yürütülen dev bir reklam modeli haline geldi. Tüm bunları doğru yöntemlerle uygulayacak, takip edecek, fırsatları zamanında değerlendirecek profesyonel bir Google uzmanına ihtiyacınız olacaktır.

Google Reklamcılık modelleri

Arama Ağı Reklamları

Google arama(search) ağı reklamları web siteniz ile alakalı belirlediğiniz anahtar kelimeler ve hedef kitlelere göre arama ağında gösterim alan reklamlardır. Arama ağı reklamlarınızın kalitesini anahtar kelimelerinizin sitenizle alaka düzeyi, alakalı açılış sayfası, geçmiş tıklanma oranlarınız ve reklam metinleriniz gibi faktörler belirler. Unutmayın saniyede 2.3 milyon aramanın yapıldığı Google’da etkili bir hedefleme yapamazsanız bütçenizi boşa harcamış olursunuz.

Shopping Reklamları

Google alışveriş sekmesinde yer alan sitenizdeki ürünleri kullanıcılara sunduğunuz reklamlardır. Shopping reklamları potansiyel alışveriş kitlesine ulaşmanızı sağlar. Merchant Center’a işlediğiniz ürünlerden gösterim alırsınız.  Feed yapınızda ki ürün bilgilerinize göre en alakalı kullanıcılara gösterim sağlamak için yani doğru reklamlar için Merchant Center ürün bilgileriniz eksiksiz olmalıdır. Rekabet yüksek peki sen ilk sıralarda var mısın?

Dinamik Arama Ağı

Dinamik arama ağı reklamları başlıklarınız, açıklamalarınız ve URL yapılarınıza göre kısacası web sitenizde ki içeriklere göre gösterim alan reklamlardır. Dinamik arama ağı reklamları web sitenizde ki içeriklerinize göre başlıkları otomatik olarak sitenizden çeker. Açıklamaları girmeniz yeterli olmaktadır. Dinamik reklamlarda yüksek performans için; sitenizde ki başlıklar, açıklamalar ve URL yapıları siteniz ile alakalı olmalıdır. Sitenizi güncel tutmayı unutmayın!

Akıllı Alışveriş Reklamları

Akıllı alışveriş reklamları Google’ın makine öğrenimi ile birlikte feedinizde ki ürünlerin görselleri, fiyatları ve bilgilerine göre Google’da gösterim alan reklamlardır. Hedef kitleyi Google kendisi belirleyerek sitenizde ki içeriklere ve kalite puanlarına göre gösterim almanızı sağlar. En kolay ve en etkili şekilde çıkabileceğiniz alışveriş reklamlarıdır. Fakat düzenli optimizasyon şarttır. Yüksek performans için yapmanız gerekenler; Feed yapınızın tam olması, trafiğinizin yüksek olması, dönüşüm kodlarınızın işlemesi ve piyasa ürünleri satıyorsanız sıkı bir piyasa analizi yapmalısınız. Sizinle aynı ürünü satan firmaları analiz edin; Benzerlik gösteren ürünlerin tıklanma oranlarını artırmaya ve fiyatlarınızın benzerlik göstermesine özen gösterin. Akıllı alışveriş reklamlarınızın açılabilmesi için belli bir dönüşüme sahip olmalısınız.

Youtube Reklamları

Hazırladığınız ve kanalınıza yüklediğiniz videoların YouTube’da gösterim almasını sağlayan reklamlardır. Hazır olun! Burada sizi yüksek trafik, düşük tıklama başı maliyet ve yüksek tıklanma oranları bekliyor. Yeni ürünleriniz, hizmetleriniz ve web siteniz ile alakalı içeriklerinizi tanıtabileceğiniz harika bir alandır. YouTube reklamlarında yüksek performans için;
– Kendi kitleniz ile alakalı harika bir video
– Reklam ayarlarında belirledikleriniz(Doğru ayarlar için blog sayfamızı takipte kalın 😉 )
– Doğru hedef kitle ve analiz

Gmail Reklamları

Gmail reklamları çoğu reklamcının farkında bile olmadığı fakat sitemize düşük tbm ile yüksek trafik çekebileceğimiz bir reklam alanıdır. Burada hedef kitlenizi doğru analiz edip ona göre reklam açmalısınız; Aksi takdirde bütçenizi alakasız bir kitleye göstererek gereksiz maliyet çıkartmış olursunuz. Gmail reklamlarında kampanya görsellerinizi kullanabilirsiniz. Yüksek tıklanma oranları için görsel, başlıklar ve açıklamalarınız etkili olacaktır.

Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü reklamlar(Google Display Network), hazırladığınız görsellerin Google’ın belirlediği web sitelerde gösterim almanızı sağlayan reklam modelidir. Burada görselleriniz çok önemlidir. Hazırladığınız görseller dikkat çekici olmalıdır. Tıklanma oranlarının yüksek, tıklama başı maliyetlerin düşük olduğu bir reklam modelidir. Akıllı görüntülü reklamcılık ve standart görüntülü reklamlar ile gösterim sağlayabilirsiniz. Akıllı görüntülü reklamlarda hedeflemeyi Google makine öğrenimi sitenizde ki içeriklere göre bir hedef kitle belirleyip gösterim almanızı sağlar ve kitle hariç tutma yapabilirsiniz. Standart Görüntülü reklamlarda ise hedef kitle belirleyebilir, anahtar kelimelere göre gösterim sağlayabilirsiniz.

Google Maps Reklamları

Google haritalarda reklam vererek sizin ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya size benzer işletmeleri arayan kullanıcıların sizi daha rahat fark etmesini sağlayabilirsiniz. 

Uygulama İndirtme

Mobil uygulama indirtme reklamları ile Google Play ve App Store’da sizinle benzer uygulama içeriğini arayan, benzer tipte uygulamayla ilgilenen,uygulama adınızı arayan veya sizin hedef kitleniz olan kullanıcılara arama ağı, görüntülü reklam ağı ve YouTube’da göstereceğiniz reklamlar ile uygulamanızı indirtmeyi ve kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Mağaza Ziyareti

  • Mağaza ziyaretinizi artırmanın arama ağında ki etkili bir yoludur. Mağaza ziyareti reklamları için öncelikle bir Google Benim İşletmem(Google My Business) hesabı oluşturmalısınız. Buraya mağaza adresinizi, çalışma saatlerinizi ve telefon numaranızı girmelisiniz. Mağaza konumunuz Google tarafından onaylandıktan sonra Google Ads hesabı oluşturun ve ikisini birbirine bağlayın. Daha sonra Google Ads’te yer uzantısı oluşturun. Artık Google arama ağında potansiyel müşterilerinize erişebileceğiniz mağaza ziyareti reklamlarınız gösterim almaya başlayabilir.

Nasıl Çalışabiliriz?
112dijital’in çalışma şeklini, öncelikli kriterlerini ve hizmet mantığını merak ediyorsanız sizi böyle alalım 😉