fbpx
Güncel SEO Danışmanlığı

Sözlük karşılığı ve açılımı “ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU” olan, çoğuna göre tanımı Google’da yükselmek olan ama aslında kuralları Google’ın belirlediği ve sonucunda sıralamaya direk etki eden formel uyum yasalarıdır. Bu yasalara uymak dijital dünyaya ayak uydurmakla denk bir iştir. Daha hızlı bir sayfa, daha kolay site içi akış, kaliteli ve benzersiz içerik, botların anlayabileceği yapıda link ve kategori yapısı ve daha bir sürü şey 😊 Hepsi dinamik, hepsi global. Sana, bana, şuna, buna özel bir kural yok. %100 adaletli ve acımasız bu dev arama motoruna uyum sağlamak ve sözünü dinlemek mi? Yoksa kaçak dövüşerek onu manipüle ettiğini sanmak mı?
Unutmayın Google hafızası sonsuz olan bir yapıdır ve kandırdığınızı sandığınız Google’ı var eden  kişilerin sizin kaçak dövüşünüzü farketmemesi imkansızdır 😊 SEO kurallarına uyun, uymayanları uyarın. Gelişmiş SEO yönetimi ve tecrübeli SEO uzman kadrosuyla 112dijital her zaman yanınızda.

SEO’nun ana başlıkları;

İç Optimizasyon

İç Optimizasyon, her bir web sayfası için arama motoru kurallarına ve beklentilerine uygun yapılması gereken bir SEO çalışmasıdır.
Yeni bir web sitesi için ilk yapılması gereken optimizasyon iç SEO çalışmasıdır.

İç SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

– Kopya, tekrar eden ve zayıf içerikten kaçınmalısınız.
– Başlık ve açıklama etiketleri kurallarına uymalısınız.
– Dahili ve harici bağlantı sayı ve oranlarına dikkat etmelisiniz.
– Bir sayfayı silip ve başka bir adrese taşıyorsanız 301 yönlendirmesi yapmalısınız.
– Sayfa içerisindeki görüntüler optimize edilmeli ve alt etiketi kullanmalısınız.
– Her bir sayfanın site haritasında yer almasına özen göstermelisiniz. Tabi istemediğin sayfalar hariç(no-index).
– URL yapısını SEO uyumlu kullanmalısınız.

Neler yapacağınızı bildiğinize göre nasıl yapacağınız konusunda detaylı bilgi almak için Bloğumuzdaki ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

Dış Optimizasyon

Dış Optimizasyon ve Backlink

Backlinkler, günümüzde SEO konusunda çok önemli bir faktördür. Güncel, özgün ve kaliteli içerik üreten ve insanların ziyaret ettiği sitelerden backlink alan bir internet sitesi, rakiplerine göre bir adım öndedir. Peki backlink çalışmalarında neler yapılmalıdır?

Backlink çalışmaları boyunca spam algılanmamak birincil husustur. Doğal backlink edinmek, dış SEO çalışmalarında asıl amaçtır, ancak doğal backlink edinmek oldukça zordur. Bu sebeple website sahipleri ücretli link satın alarak backlink sahibi olur .Google, backlink konusunda ücretli linklere karşıdır ve oldukça katı politikalar uygulamaktadır. Eğer Google ücretli link satın alarak backlink edindiğinizi düşünürse, sitenizi spam olarak algılar ve arama sonuçlarından tamamen sitenizi kaldırır.

Teknik SEO

-Robots.txt içerisinde site haritası eklenmiş mi?
-Site haritası Search Console’a eklenmiş mi?
-Site haritaları 50,000 linkten fazla mı ? ya da sıkışmamış hali 50MB’ı geçiyor mu?
-Site bir RSS feed’e sahip mi? Yayıncı ise, bu RSS feed sitesinden bağlantılanıyor mu?
-Eğer bir e-ticaret sitesi ise, sepet ile alakalı sayfaları engelliyorlar mı?

Yukarıda ki maddeler gibi yüzlerce kuralları içeren Teknik SEO hakkında detaylı bilgi için Bloğumuzdaki ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

Yaratıcı SEO

SEO yani arama motoru optimizasyonu konusu sadece kurallarını yaparak gelişmesini bekleyeceğimiz bir konu olmaktan çıktı. Eskiden İç, dış optimizasyonları, teknik seo kısmını doğru yapan site sayısı şimdiye göre çok azdı ve bu sebeple bu üç parametreyi doğru uygulayan direk ödülünü kazanıyordu. Ancak her geçen gün rekabet çok sert şekilde artmakta. Ana kuralları yerine getirmenin yanında yapılması gereken farklılaştırıcı hamleler öne çıkmakta.

Örneğin; web sitenize çektiğiniz trafiğin sitenizde geçirdiği süre, aradığı içerikle alakalı bulduğu cevap, yönlendirdiğiniz ikinci, üçüncü sayfalar, kayıt olma, başvuru yapma, dönüşümde bulunma oranı gibi bir çok parametre sizin diğer sitelerden ayrışmanızı sağlıyor.

Yaratıcılık bu işin içerik ve ziyaretçi ihtiyaçlarının önden tespit edilip, site içi aksiyonların planlanmasında.

İçerik bu işin kalbidir. Kimi sitede bu ürün olur, kimi sitede makale, kimi sitede videodur. İçerik izlenme, okunma, aktarma, paylaşılma, etkileşime geçme gibi her event SEO için altın değerindedir.

Bir e-ticaret sitesindeki SEO uygulamaları ile Blog sitesindekiler temel kurallar dışında büyük farklılıklar gösterir. Bunun için sektörünüze, iş modelinize ve temel amacınıza yönelik SEO çalışmalarına ağırlık vermelisiniz.

Farklı olun, yaratıcı olun, ziyaretçilerinizi sürekli aktif tutun!

Nasıl Çalışabiliriz?
112dijital’in çalışma şeklini, öncelikli kriterlerini ve hizmet mantığını merak ediyorsanız sizi böyle alalım 😉