Kampanya Yönetimi
Verilere dayanmayan kampanyanın hedefi de olmaz.
Kampanya İhtiyacı Tespiti
Verilerle Sorun Tespiti
Hedeflenen Veriler
Ölçülebilir Sonuç
Kampanya Kurgulamak İstiyorum
  1. Hedefin ney? Satış artırmak mı, yeni müşterilerle tanışmak mı, 2. alışverişi yaptırmak mı?
  2. 2. alışverişi yapan müşterilerin ortalamada bir yılda 7 alışveriş yaptığı verisine sahipsek
  3. 3 milyon müşterime ve ilk defa alışveriş yapacak gelecekteki tüm müşterilerimin 2. alışverişlerini yapmalarına teşvik etmeliyim.
  4. Duygusal fayda ile bunu kısa vadede yapmak çok zor.
  5. Rasyonel fayda ile yani onlara 2. alışverişe özel %25 indirim, kargo bedava vb faydalarla dokunmalıyım.
  6. Hedefim %20’sinin 2. alışverişi yapmasını sağlamak ve takiben 7 alışverişe ulaşmalarını beklemekteyim. Bu hedefte gelirimi 1 yıl içinde %30 artırmayı hedefliyorum.
  7. Sonuçta %5’lik bir artış yaşadıysam eğer ya sunduğum fayda çekici değildi, ya da yeterince duyuramadım diyebilmeliyim.
  8. Hedefe tekrar odaklanıp başarısızlığın nedenlerini yok edip yeni kurgular geliştirmeliyim.
Başvur!
Örnek Vaka

STH’ı 120 olan bir e-ticaret sitesi düşünün. Sektörel olarak maksimum 90 olması gereken bir sitedir bu. Daha çok reklamla 120 günü 90 güne çekebilecektir. Başka bir formül ise belirli ürünlerde ciddi iskonto ile reklama vereceği parayı müşterilerin evine ürün olarak yollamaktır. Bu iki formülün artıları ve eksileri mevcuttur. 1. Formülde reklam mecrasına kazandırmak var fakat daha fazla görünür olmak ve markalaşma konusunda bir adım öne çıkmak da var. 2. Formülde ise daha fazla insanı ürünlerimizle tanıştırmak ve kullanım alışkanlığı kazandırmak varken yanında da sağlanan iskonto ile fiyat alışklanlığı yaratmak ve daha sonraki sezonlarda ürün fiyatlandırmasında iskontosuz satış yapamamak var. Bu iki formülden 2. Olanı tercih eden firma şöyle bir yol izleyebilir, iskonto uygular fakat bu iskonto daha önce alışveriş yapmamış olan potansiyel müşterilerde geçerli kılınır. Hem yeni müşteri kazanımı sağlayacak hem de satışları artırıp 120 günü 90 güne çekecektir. Bu kampanyanın sorunu STH’tır, çözümü ise satış adedini artırmaktır. Negatif etkilerine operasyonel giderlerin artmasını da ekleyebiliriz fakat tüm bunları baştan hesaplayan ve çözüm yolunu buna göre seçen marka bu kampanya kurgusu ile başarıya ulaşacaktır.

Merak Ettiklerini Sor!
Sektörle ilgili tüm merak ettiklerini bize sor, elimizde geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.
Ücretsiz Muayene
Şikayetinizi ya da talebinizi dinleyelim, teşhisi ve tedaviyi birlikte uygulayalım!
Randevu Al
Başvurunuzla ilgili sizinle iletişime geçebilmemiz için bilgilerimizi girin.